Webinaari vuoden vihannes: Porkkana. Keskiviikko 25.1.2023 klo. 18.00-19.30, esittelijä Emma Kakko.
Porkkananviljelijä ja Puutarhaliiton hankevastaava Emma Kaakko kertoo porkkanasta ja opastaa meitä sen viljelyyn. Emma viljelee luomuporkkanaa yhdessä puolisonsa kanssa Vanha-Rauhamäen luomutilalla Kuhmoisissa. Tilaan voit tutustua verkkosivuilla: https://www.facebook.com/vanharauhamaenluomutila/.
Ilmoittautuminen avautuu 2.1.2023. Ilmoittaudu luennolle tämän linkin kautta viimeistään 22.1.2023. Luennolle on rajallinen määrä paikkoja. 250 ensimmäiseksi ilmoittautunutta mahtuu mukaan, ja heille lähetetään osallistumislinkki sähköpostilla ennen webinaarin alkua. Webinaari järjestetään Microsoft Teamsin kautta.
15.2.2023 Tupailta klo 17 alkaen, Vuorelan Aeto leipurit myymälä-kahvilassa, Tammirannantie 4, 70910 Vuorela.
Tupaillan aiheena jäteasioiden viimeisin ohjeistus, kierrätys, lajittelu ja Bokashi.
PUUHA -hanke: Yhdistysten lukujen ymmärtäminen, webinaari. Webinaari on tarkoitettu Kuopion puutarhaseuran jäsenille.
Torstai 16.2.2023 klo. 18.00–19.30.
Kirjanpito, mitä ja miksi? Yhdistyksen kirjanpito ei ole vain lain vaatima velvollisuus, vaan se on osa yhdistyksen toiminnan ohjausta ja seurantaa. Kirjanpidosta saatavan tiedon perusteella voidaan suunnitella myös puutarhayhdistyksen toimintaa. Luennolla perehdytään kirjanpidon yleisiin periaatteisiin sekä avataan tuloslaskelman ja taseen lukuja ja niiden taustaa. Verkkoluennon pitää Tampereen puutarhaseuran puheenjohtaja Jyrki Santala.
Ilmoittaudu webinaariin tämän linkin kautta viimeistään torstaihin 16.2.2023 klo 12.00 mennessä. Ilmoittautuneille lähetetään linkki webinaariin ennen tilaisuuden alkua. Webinaari järjestetään Microsoft Teamsin kautta.
